Wycena tego jak uczyć bhp

Wycena tego jak uczyć bhp czyli bhp-pulsar.pl ienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez prze

Dodane: 01-10-2020 05:57
Wycena tego jak uczyć bhp

bhp-pulsar.pl

Przepisy związane z BHP

Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie różne zobowiązania, z których muszą się wywiązać. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom odpowiedniego szkolenia BHP oraz właściwych warunków pracy. Każde przedsiębiorstwo, zakład pracy oraz wszelkiego rodzaju instytucje muszą spełniać wymagania stawiane przez przepisy BHP. Aktem prawnym, który reguluje sprawy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, jest Kodeks pracy. Sam Kodeks pracy jest aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów prawnych regulujących prawa oraz obowiązki wszystkich pracowników oraz pracodawców objętych stosunkiem pracy. Cały jeden dział Kodeksu pracy jest poświęcony przepisom związanym z BHP, a konkretnie jest to dział dziesiąty o nazwie bezpieczeństwo i higiena pracy. Specjaliści pracujący w firmie zajmującej się BHP posiadają wiedzę na temat obowiązujących przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy pracownik, jak i pracodawca, jest zobowiązany do przestrzegania zasad i norm prawnych dotyczących BHP.

Szkolenia BHP dla pracowników administracyjnych

bhp-pulsar.pl

Każdy pracownik musi posiadać ważne okresowe szkolenie BHP, co wynika bezpośrednio z przepisów prawnych. Zapewnienie pracownikom kursów z bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem ciążącym na pracodawcy. Rodzaj szkolenia BHP musi być odpowiednio dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy oraz zajmowanego stanowiska. Jednym z kursów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy jest ten skierowany dla pracowników administracyjnych, czyli innymi słowy dla pracowników biurowych. Okres ważności szkolenia BHP dla pracowników administracyjno-biurowych jest najdłuższy, ponieważ wynosi aż sześć lat. Zagrożenia wynikające z pracy biurowej nie są tak częste, jak na przykład w przypadku pracy na budowie, dlatego też ten typ szkolenia BHP posiada najdłuższy okres ważności. Szkolenie BHP dla pracowników administracyjno-biurowych obejmuje także pracowników placówek służby zdrowia, szkół oraz wszelkich innych instytucji oświatowych. Ten rodzaj szkolenia jest przeznaczony również dla pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych.

Formy prowadzania kursów BHP

Posiadanie ważnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkowe zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Odpowiednia firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia BHP przeznaczonego do danej grupy uczestników ze względu na wykonywany zawód. Istnieją dwie podstawowe formy prowadzenia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są oferowane przez firmę BHP. Można wyróżnić standardową formę kursu BHP, która polega na seminaryjnych spotkaniach z instruktorem połączonych z samokształceniem. Inną formą przeprowadzania szkolenia BHP jest kurs online, który jest prowadzony na specjalnej platformie. Każda z form szkolenia BHP posiada własne zalety i to od pracodawcy zależy, na jaką metodę prowadzenia kursu się zdecyduje. Każda forma kursu BHP kończy się zdaniem egzaminu, który sprawdza przyswojoną wiedzę uczestników z zakresu zasad związanych z zachowaniem bezpieczeństwa oraz higieny w miejscu pracy. W zależności od wykonywanej pracy, szkolenie BHP może być połączone także z ćwiczeniami praktycznymi.

Obowiązkowe okresowe szkolenia BHP

Posiadanie ważnego okresowego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy oraz pracownika, który to obowiązek wynika z Kodeksu Pracy. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje przeprowadzanie odpowiedniego okresowego szkolenia BHP. Szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy mogą się dzielić na wstępne oraz okresowe. Wstępne szkolenie BHP dotyczy jedynie pracowników, którzy zaczynają pracę w danym zakładzie, natomiast okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane co jakiś czas. W zależności od rodzaju kursu BHP jego okres ważności może być różny. Przykładowo szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników biurowych posiada ważność sześciu lat, co oznacza że ten rodzaj kursu należy powtarzać co sześć lat. Rodzaj szkolenia BHP jest dopasowany do rodzaju wykonywanej pracy i zajmowanego stanowiska. Ważność danego rodzaju szkolenia BHP zależy przede wszystkim od ryzyka wykonywania konkretnej pracy, tak więc najkrótszy okres ważności posiadają szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych.