Czy są nowe przepisy jak bhp? - pierwsza pomoc

gpsbhp

Koszt outsourcingu BHP

Jedną z ważniejszych usług oferowanych przez firmę działającą w branży bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany outsourcing BHP. Outsourcing BHP, czyli inaczej obsługa BHP, polega na przejęciu wszelkich spraw związanych z bezpieczeństwem w danym prz

Czy są nowe przepisy jak bhp? - pierwsza pomoc gpsbhp
edsiębiorstwie lub zakładzie pracy. Obsługa firmy w zakresie BHP obejmuje zapewnianie szkolenia BHP pracownikom, wykonywanie oceny ryzyka zawodowego oraz ogólnie pilnowanie tego, żeby dana firma spełniała odpowiednie przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wielu przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z obsługi BHP, ponieważ jest to wygodne rozwiązanie przynoszące wiele korzyści. Cena za usługę outsourcingu BHP jest ustalana indywidualnie z klientem, ponieważ całkowity koszt takiej usługi zależy od wielu czynników. Wycena obsługi BHP obejmuje wiele czynników, jak wielkość danej firmy, ilość zatrudnionych pracowników, a nawet rodzaj prowadzonej działalności. Obsługa firmy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest usługą, której szczegóły są ustalane indywidualnie z każdym klientem, dlatego sama wycena usługi także jest indywidualna.

Praca jako specjalista do spraw BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest dość szeroką dziedziną, która wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich kwalifikacji od pracowników działających w tej branży. Pracownik służby BHP musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby móc prowadzić szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz przeprowadzać audyty bezpieczeństwa. Osoba chcąca pracować w branży BHP musi przede wszystkim ukończyć studia podyplomowe lub musi posiadać wykształcenie kierunkowe o specjalności, która dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto osoba taka musi odbyć co najmniej roczny staż kierunkowy, żeby móc pracować jako specjalista od spraw związanych z BHP. Praca w branży BHP, wbrew powszechnemu przekonaniu, wymaga sporej odpowiedzialności oraz znajomości bieżących przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Specjaliści zatrudnieni w firmie BHP muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz szeroką wiedzę na wiele różnych tematów, ponieważ branża BHP obejmuje świadczenie sporego zakresu usług.

Systemy zarządzania bezpieczeństwem

Firma, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, poza ofertą przeprowadzania szkolenia BHP, może zajmować się także tworzeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem w danym przedsiębiorstwie. System zarządzania bezpieczeństwem to nic innego, jak element całościowego zarządzania przedsiębiorstwem. Posiadanie systemu zarządzania bezpieczeństwem nie jest obowiązkowe, jednak firma posiadająca odpowiednie certyfikaty z zakresu jakości, ochrony środowiska oraz BHP jest bardziej poszukiwana na rynku pracy. Firma BHP oferuje pomoc w tworzeniu systemów zarządzania bezpieczeństwem, takich jak ISO 14001 oraz OHSAS 18001. Pierwsza norma obejmuje tak zwany system zarządzania środowiskowego, gdzie firma posiadająca certyfikat ISO 14001 szczyci się tym, że dba o środowisko naturalne. Z kolei norma OHSAS 18001 dotyczy bezpiecznego organizowania stanowisk pracy, a także zapewnia odpowiednie szkolenia BHP oraz przeprowadzanie audytów wewnętrznych. Posiadanie norm nie jest obowiązkowe, jednak pomaga w pozytywnym budowaniu wizerunku firmy.

Jaka jest kara za brak szkolenia BHP

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla pracowników oraz dla pracodawcy w danym zakładzie pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca posiadają wobec siebie wiele zobowiązań, których muszą przestrzegać. Jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich szkoleń BHP zatrudnionym pracownikom. Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy mogą grozić pracodawcy różne konsekwencje, o czym warto pamiętać. Konsekwencją braku szkolenia BHP może być nałożenie dotkliwej kary finansowej na pracodawcę, który dopuścił do wykonywania pracy osobę nieposiadającą odpowiedniego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zadbanie o to, by każdy z pracowników posiadał ukończone szkolenie BHP leży więc w interesie pracodawcy, zarówno w celu uniknięcia kary, jak i w celu zadbania o bezpieczeństwo w firmie. Przeprowadzaniem szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zajmują się specjalne firmy działające w branży BHP. Szkolenia BHP są przeprowadzane przez zespół doświadczonych specjalistów.